İş Fikri Sermayesiz işler -2

İŞ Fikirleri kategorisine 27 Mayıs, 2017 tarihinde eklendi, 47 defa okundu
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İş Fikri Sermayesiz işler -2

Daha önce Sermayesiz işler -1 iş fikirlerini sizlerle paylaşmıştık güncelle dik ve sermayesiz işler 2 olarak tekrar iş fikri paylaşıyoruz.

1. Sermayesiz İş : İlk anlatacağım bir ayakkabı boyacısının yapmış olduğu bir iş. Fakat bu kardeşim parayı ayakkabı boyamaktan kazanmıyor.

Sermayesiz İşler İş Fikri Sermayesiz işler -2

Sermayesiz işler

Yapmış olduğu iş kendi çevresindeki evlerin ve esnafların faturalarını yatırmak ve her seferinde 1-5 tl içinde bahşiş almak. İşi o denli düzene oturtmuş ki çevresindeki hemen hemen bir çok insan bu işi zahmetli oluyor diye Serkan’a havale ediyor. Serkan etrafına verdiği güven yardımıyla kendisine müşteri bulmakta zorlanmıyor. İşinde o denli ustalaşmış olmuş ki fatura zamanı geldiğinde nereye gideceğini oldukca iyi biliyor.Ve kesinlikle bahşiş almadan iş yapmıyor. Aylık kazancını açıklamasına kendisini zor ikna ettim. Rakam hakkaten de vay be dedirtecek cinsten. Bu işlerden ayakkabı boyamak hariç aylık olarak 1500-2500 tl arası kazanıyor. Merak ya dayanamadım sormuş oldum bu işe iyi mi başladığını. İlkokul mezunu olduğu için civar daki fabrikalardaki kimse kendisine iş vermeyince oturup bu yöntemi düşünmüş. İşiyle ilgili bir küçük sırrı da kendisi açıklamak istedi. Söylediğine gore iddaa, at yarışı ve sayısal loto kuponu yatırmak da kazanılmış olduğu gelirin yarısını oluşturuyor. Kullandığı malzemeler 2 tane birincisi boya sandığı ikincisi bisiklet. Boya sandığı devamlı kahvenin yanında duruyor. (adres belli olsun diyeymiş) İşteki en büyük avantajları da şunlar.

  1. Fatura ve talih oyunları yatırma bölgeleri işi yapmış olduğu alandan bir tek 1 km uzak.
  2. Herkesle arası oldukca iyi ve hiçbir müşterisiyle münakaşaya girmiyor.

Bu işi anlattıktan sonrasında öteki bir işe geçelim.

 

 

2. Sermayesiz İş : Bu işinde diğerinden pek bir farkı yok fakat bu sefer hizmet alanı değişik. Mehmet amcayla bu işi konuşurken ağzından sözü almak zor oldu fakat sonunda işin nerede yapıldığını söylemeyeceğime söz vererek ikna ettim. Mehmet amca bildiğiniz üç tekerlekli taşıma bisikletiyle ilçe içinde mal taşıyor. Dışarıdan görenlerin bu iş para kazandırır mı be söylediği bir iş. Çevresindeki bir oldukca esnafın ve vatandaşın tüm taşıma gereksinimlerini cüzi bir miktara yapıyor. En ehemmiyet verdiği ödemeleri anında almak. Örnek bir esnaf verecek olursam en sıkı müşterisi bir kömürcü. Sattığı kömürleri yerine götürmesi için Mehmet amca’ya her seferinde 3 tl veriyor. Kışın günde 10’un üstünde sadece evlere servis yapıyor. Doğal olarak bir tek bu değil pazara giden yaşlıların ve bayanların da çantalarını ve hatta kendisini bile taşıyor. Yazın ise ağırlığı inşaat malzemeleri taşımaya veriyor. Gelelim kazancına Mehmet amca ayda 2000-3000 tl arası kazanıyor. Kışın kömürcüden almış olduğu aylık ortalama para 1500 tl.

İlginç hizmetleri de var mesela yaşlı ve yatalak hastaları berbere taşıyor ya da etrafı gezdiriyor. Öteki müşterilerinden de bir kaç örnek verelim.

  • Halı yıkama şirketi kendi aracı dışarıda olduğu zaman yakın mesafe için Mehmet amcayı çağırıyor.
  • Nalburlar dan ağır malzemeler alan ve nakliye tutmak istemeyen ve gideceği yer yakın olan müşterilerde Mehmet amcayı kullanıyor.
  • Manavlar gün bitiminde boş kasaları kendi depolarına taşıtmak için gene Mehmet amcayı çağırıyor.
  • Mermerciler kamyonları dışarıda müşteriye gittiği vakit yakın mesafelere gene Mehmet amcayı çağırıyor.

Size açıkladığım bu iş fikirlerindeki girişimcilerin ikisininde ortak özelliklerini de son olarak yazmak isterim.

  1. İkisininde bu işlerden kazandıklarıyla kendi evleri var.
  2. İkisi de ilköğretim mezunu ve iş bulamayınca bu yollara başvurmuşlar ve gayette memnunlar.
  3. Bu oldukca önemli kazandıkları parayı kesinlikle har vurup harman savurmuyorlar. Şundan dolayı ne kadar zor kazanıldığını biliyorlar.
  4. Bir öteki özellikleri de kesinlikle müşterilerine karşı negatif tavırlar sergilemiyorlar ve devamlı gülerek karşılıyorlar.

Onlara göre bir müşteri yitirmek işi kaybetmekle eşdeğer. Sermayesiz işler yazımızın devamı için aşağıda ki bağlantılardan devam ediniz.

Sermayesiz İşler 1

Sermayesiz İşler 3

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Etiketler : , , , ,

Yorum Yaz

Yandex.Metrica